Dışarı çık ve hayatı keşfet!

Çocuklarımızın dışarı çıkmasını ve hayatı yerinde keşfetmesini sağlayacak bir cep telefonu oyunu tasarlıyoruz. Temel hedefimiz çocuklarımızı evden dışarıya çıkmaya teşvik etmek, merak etme güdülerini harekete geçirmek ve tabiatı, kültürel değerlerimizi, tarihimizi, mimarimizi ve sosyal yaşamı yerinde görmelerini sağlamak. Bu süreçte bilgi dağarcıklarını gelişmesine katkıda bulunmayı ve eğitim-öğretim sistemine yeni bir soluk getirmeyi amaçlıyoruz. Cep telefonu oyunu fikrimizi ürüne dönüştürme aşamasında birçok kişi, grup ve kuruluş ile fikir teâtisinde bulunuyoruz.

Harvard Üniversitesi tarafından düzenlenen, Forbes Dergisi ve Dünya Ekonomi Forumu tarafından dünyanın en önemli 12 uluslararası buluşmasından birisi olarak gösterilen Sosyal İşletme Konferansı, girişimimizi Showcase etkinliğinde sergilenmek üzere seçmiş bulunuyor. 10 Şubat 2018 tarihinde Harvard Üniversitesi kampusünde girişim fikrimizi ve prototip uygulamamızı konferans katılımcılarına tanıtma imkânı bulacağız.

 

socialdesign.png

Peki bu yolculuğa neden çıktık?

Çocuklarımızın eğlenceli bir süreç ile hayatı ve mekânı yerinde tanımasını amaçlayan bu cep telefonu oyunu fikri nasıl ortaya çıktı?

 • "SIKICI. Canım çok sıkılıyor. Evet bu da sıkıcı. Hiç eğlenceli değil"  ve benzeri sözleri çocuklarımızdan gittikçe daha fazla duymaya başladık
 • Eğitimin artık okulun dışına çıkmaya başladığını, geleneksel eğitim-öğretim metodlarının çocuklarımıza bilgi-beceri aktarımında yetersiz kaldığını gözlemledik.
 • Çocuklarımızın kültürel mirasımızı ve paha biçilmez tabiatımızı daha yakından tanımalarının gelişimleri için çok önemli olduğunu, fakat mevcut yaklaşımların bunu sağlamada yetersiz olduğunu fark ettik.
 • Çocukların içinde gizem olan, heyecan olan, merak uyandıran rotaları barındıran, sonunda ise küçük bazı hediyeleri barındıran bir oyuna ilgi duyduklarını gözlemledik.
o-HAPPINESS-facebook.jpg

Cep Telefonu oyunu tam olarak neler sunuyor?

Hemen bir örnek vererek tam olarak uygulamamızın ne işe yarayacağını anlatalım. Ulus ve çevresindeki târihi mekânları çocuklarımız ile birlikte gezmek, gezerken de mekânlar ile ilgili çocuklarımızın bilgi edinmesini sağlamak istiyoruz. Tam da bu noktada oyunumuz devreye giriyor. Ulus'taki Zafer Anıtı'na 50 metre yaklaştığınızda çocuğunuza 100 puan veriyor. Ekranda Zafer Anıtı ile ilgili sorular beliriyor:  ne zaman yapılmıştır, mimârı kimdir, kabartmada silah taşıyan köylülerin kullandığı aracın ismi nedir, sağdaki asker sizce neyi temsil etmektedir, sizce heykel nerede yapılıp buraya taşınmıştır (cevap Viyana)... Bu soruları cevaplayan ve paunları toplayan çocuğumuz harita üzerinde yakınlardaki mekânlara bakıp nereye gitmek istediğine karar veriyor. Hacı Bayram Camii'sine gitmeye karar verir ise, câmiye 50 metre yaklaştığı anda yine puan toplamaya başlıyor. Daha sonra cami ile ilgili sorular beliriyor. Caminin Osmanlı mı yoksa Selçuklu mu mimârisi ile yapıldığı, tavandaki süslemelerin mâhiyeti gibi soruları cevaplıyor. Caminin hemen arkasında yer alan Roma Tapınağı ve ilgili sorular, aşağı taraftaki hükümet meydanında bulunan Dikili taş, yine meydanda bulunan eski Roma sokağı ve ilgili sorular çocuğumuzu bekliyor.

Oyun uygulamamız sadece târihi mekânları da içermiyor.

Onları doğaya çıkaracak, hayatı ve doğayı yerinde görmelerine imkân tanıyacak birçok rota geliştiriyoruz. Bazı rotalarımız şunlar;

 • 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı için şehit mezarlarının da içerisinde bulunduğu özel rota
 • Mevsime özel ağaçları ve yapraklarını tanımayı teşfik eden, fotoğraf çekme gibi faaliyetleri içeren doğa turu
 • Biyoloji dersine ve dünyanın gelişim sürecini daha iyi anlamaya katkı sunacak biçimde, Ankara'ya yakın Orhaniye köyündeki 5 farklı fosili bulmaya, 50 milyon yıl önce dünyanın ekosistemini kavramaya yönelik fosil rotası
 • Ankara ve İstanbul'da bizim belirlediğimiz ve uygulamadaki harita üzerinde işaretlediğimiz 500 yıldan eski 10 ağacı ziyaret etmeye yönelik "asırlık ağaç rotası"
 • Kütüphanelere özel, içeride en az 1 saat geçirilmesi koşulu (işaretli GPS yardımı ile) ile puan kazanmayı içeren "kitap kokulu rota"
 • Çevredeki güzel yürüyüş rotalarını içeren, rotanın en uzak köşesine yerleştirdiğimiz karekodu okuyunca puan alınan doğa rotaları,  
 • Yaşlılar gününde yaşlı bakımevlerini ziyareti özendirecek, harita üzerinden belirlediğimiz bakımevlerine gidenlere yönelik "Âtiye saygı rotası"
 • Karanlıktan takip edilecek, Ankara Hârikalar Diyarı parkında bulunan ağaçlardaki numaraları bulmayı ve düşünmeyi gerektirecek "gizemli rota"
 • Dînî bayramlara özel, pencereye ışıklı ay ve yıldız yapıp fotoğrafını çekince, en az 3 tanıdığa kart yazıp zarfın fotoğrafını çekince paun kazandıran "bayramlık rota"
 •  Bu süreçte bazen ondan resim veya video çekmesini, bazen rota ile alakalı bilgilendirici Youtube videolarını izleyerek sorularımızı cevaplamalarını, bazen çoktan seçmeli veya açık uçlu soruyu cevaplamasını, bazen de cevabı kendisinin yazmasını istiyoruz.
 • Peki puan topladıkça ne oluyor?

Son zamanlarda üzerinde çalıştığımız en önemli konulardan birisi bu. Çocuklarımızın bu aktiviteleri sonrasında onların gelişimine katkı sağlayacak ve onları teşvik etme potansiyeli olan hediyeler ile buluşturmayı amaçlıyoruz. Bunlar neler mi? Şimdilik şunları sunmayı planlıyoruz: ücretsiz tiyatro veya konser biletleri, Kültür Bakanlığı'nın veya belediyelerin yayınları, gelişimlerine katkı sunabilecek sanatçı, yazar veya Youtuber'lar ile buluşma, Gençlik ve Spor Bakanlığı'nın sunduğu gençlik kamplarına ve kültür gezilerine katılım.

dfc.slider.jpg

Cep telefonu oyununun özellikleri

 • Uygulama kullanıcılarının mekân ve soru eklenmesine imkân tanıması
 • Oyunun geliştirme ve yönetim sürecine çocukların da dâhil edilmesi
 • Geliştirme sürecinin Lean Start-up yöntemi ve katılımcı bir süreç ile gerçekleşmesi
 • Puan kazandıkça çaylak, usta, bilgin şeklinde kademe atlamaya imkân tanıması,
 • Kısıtlı süre verilen etkinlikler ile ekstra puan kazanma (Örneğin, 4 arkadaşını bul, hepinizin ayağı havada olacak şekilde zıpladığın bir fotoğraf çek, Youtube'den arıların hayatı ile ilgili şu videoyu izleyerek ilgili 3 sorumuzu cevapla) 
 • Uygulamanın çocuklar için ücretsiz, öğretmenler ve kurumlar için farklı özellikleri içeren versiyonunun ise ücretli olması
 • Tarih, Coğrafya, Hayat Bilgisi, Fizik, Beden Eğitimi vs gibi derslerdeki müfredatı destekleyen rotalar içerme
 • Öğretmenlerin kendi rotalarını oluşturmalarını sağlayan ve daha birçok ekstra özelliği içeren ileri versiyon
 • Tüm dünyada kullanılması mümkün olan bir ürün geliştirilmesi
 • Eğitim paradigmasını değiştirmeyi hedeflemesi
 • Yaşayarak, görerek ve hissederek öğrenmeyi teşvik etmesi