Neler Yapıyoruz?

Sosyal ve beşeri kalkınmayı hızlandıracak yaratıcı fikirlerin tartışıldığı, ilgili paydaşların katılımının sağlandığı, somut çözüm önerilerinin ortaya konulduğu ve uygulandığı, “düşünen” ve “uygulayan” bir platform olma çabasındayız. Bu kapsamdaki çalışmalarız üç temel alanda yoğunlaşıyor. Bu alanları şu şekilde sıralayabiliriz:

  • Sosyal İnovasyon'a örneklik teşkil edebilecek projeler geliştirmek: Bu alanda halihazırda uygulamada olan Yeryüzü Kütüphanesi projemize göz atabilirsiniz.
  • Türkiye'deki ve dünyadaki sosyal inovatif girişimleri tesbit etmek, alanlarına göre kategorize etmek, farklı açılardan analizlerini yapmak ve farklı mecralarda paylaşmak: 
  • Kurumsal kapasitelerini geliştirmek ve sosyal inovatif faaliyetler gerçekleştirebilmeleri için sivil inisiyatiflere, derneklere ve kamu kurumlarına destek vermek.

Halihazırda yürüttüğümüz girişimleri aşağıda görebilirsiniz.

 

youtube.jpg

İleri Donusum

BOSTAN Enstitüsünün mutfağı olan – İleri Dönüşüm Atölyesi çatısı altında geleceğimizi şekillendirecek ufuk açıcı, ilham verici ve inovatif fikirleri bir araya getirmeyi amaçlıyoruz. Sosyal etki yaratabilecek, günlük hayatımızı veya geleceğimizi şekillendirecek fikirleri bir araya getirmeyi istiyoruz. Sadece fikir üretmekle kalmayıp, karşı karşıya kaldığımız sistematik dönüşümlere ve problemlere yönelik somut çözüm önerileri sunmayı planlıyoruz.  www.ileridonusum.net platformunda cevabını aradığımız birçok konu var: 2050 yılının eğitim sistemi nasıl olmalı? Geleceğin çocuk parkları nasıl şekillendirilebilir? Üniversite’ye gerçekten ihtiyaç var mı? Demokrasiyi güçlendirmenin inovatif yöntemleri neler olabilir? Dünyadan ve ülkemizden uygulama örnekleri ile bu ve benzeri onlarca soruya cevap aramaya çalışıyoruz.

gucbende.giris.video.png

Güç Bende! Hareketi

GÜÇ BENDE! girişimi olarak, çocuklarımızın ve gençlerimizin çevrelerini değiştirebilecek projeler geliştirmelerine olanak sağlıyoruz. Ücretsiz olarak sunulan tasarım odaklı düşünme modellerini kullanarak, etraflarında gördükleri problemlere yaratıcı çözümler bulmalarını hedefliyoruz. İzleyecekleri 4 adim sonunda katılımcıların yaratıcılık, empati ve işbirliği gibi 21. yy yeteneklerinin geliştirilmesi, genç bireylerin etraflarına kritik bir gözle bakabilmesi, problemlere çözüm üretmesi ve bu sayede toplumun proaktif bireyleri olması hedefleniyor. Daha ayrıntılı bilgi için sayfamızı ziyaret edebilirsiniz: www.gucbende.org

son.YeryüzüKütüphanesi.png

Yeryüzü kütüphanesi

Yeryüzü Kütüphanesi’nin amacı, halihazırdaki kütüphane sistemlerine ek olarak erişimi kolay, basit ve ucuz olabilecek bir alternatif ortaya koyabilmek ve atıl haldeki kaynakları verimli hale getirebilmek. Zira biz inanıyoruz ki; ülkemiz insanının tarihten gelen en önemli hasletlerinden birisi paylaşmak.Birçoğumuzun evinde, okuduğumuz ve başkalarının da okumasında fayda gördüğümüz çok sayıda kitap olduğu aşikar. Amacımız bahse konu kitapları talepkar okuyucu kitleleri ile inovatif bir biçimde buluşturmak. Halihazırda ABD’de ve Avrupa’da benzer örnekleri bulunan bu sistemin ülkemiz insanının yeni dünyalara açılmasında ve geleceği tahmin etmek yerine kendi geleceğini oluşturmasında ufak ama etkili bir adım olması dileğiyle… Nasıl mı çalışıyor? Sizi Yeryüzü Kütüphanesi'ni gezmeye davet ediyoruz.

magazin.jpg

 

Social Innovation Magazine

Son zamanların en hızlı gelişen alanlarından birisi şühesip sosyal inovasyon alanı. Bu konuda dünyanın farklı bölgelerinde birçok gelişme yaşanıyor.

Tüm bu gelişmeleri sosyal medya araçları üzerinden derleyen ve ingilizce dilinde yayın yapacak olan “Social Innovation Magazin” adlı dergimiz haftalık olarak yenilenen içeriği ile yayınına başladı.

Dergide yayınlanmasını istediğiniz yazılarınızı bize gönderebilirsiniz.  

happiness_by_anjunabeats9-d5i76ga.png

Geleceği tahmin etmenin en kestirme yolu onu dizayn etmekten geçer.

Abraham Lincoln